Lenovo IdeaPad 5 14ALC05-82LM00TETA
  • CPU
    AMD Ryzen 7 5700U
  • GPU
    AMD Radeon RX Vega 8
  • RAM
    8 GB DDR4 On Board
    3200 MHz
  • DISPLAY
    14 inch (1920x1080) Full HD
  • STORAGE
    512 GB SSD PCIe M.2
  • OS
    Windows 11 Home
Model
Brand
Lenovo
Model
IdeaPad 5 14ALC05-82LM00TETA
Model Year
Aug 2022
CPU
AMD Ryzen 7 5700U (1.80 GHz up to 4.30 GHz, 8 MB L3 Cache)
Core
8 (P-Core)
Threads
16
Cache
4MB (L2 Cache) / 8MB (L3 Cache)
TDP
25 W
GPU
AMD Radeon RX Vega 8
Shader Unit
512
Clock Speed
300 - 1100 (Boot) MHz
Memory Size
256MB
TGP
Display
Panel Type
IPS
Size
14 inch
Resolution
14 inch (1920x1080) Full HD
Refresh Rate
60 Hz
Screen Features
Touch Screen
Not Support
Memory
Memory Size
8 GB DDR4 On Board 3200Mhz
Memory Slot
2 Slots
Max Capacity
8 GB
Storage
Hard Disk Drive
No
Solid State Drive
512 GB SSD PCIe M.2
M.2 Slot
1 x M.2 PCIe
Ports and Connectivity
USB Ports
2 x USB 3.2 Type A
1x USB 3.2 Type C
HDMI
1x HDMI
DisplayPort
No
D-Sub/VGA
Thunderbolt
Wireless LAN
802.11ax (Wi-Fi 6)
Ethernet LAN
Bluetooth
Bluetooth 5.1
Power Connection
Power Input
65W AC Adapter