Asus ROG Strix G16 G614PH-RV053W
ซีพียู
Intel Core i7-2630QM (2.0 GHz, 6 MB L3 Cache, up to 2.90 GHz)
AMD Ryzen 9 8940HX (2.40 GHz, 64 MB L3 Cache, up to 5.30 GHz)
ชิปกราฟิก
AMD Radeon HD 6570M (1GB GDDR5)
NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
หน้าจอ
15.6 inch WXGA (1366x768) LED
16.0 inch WUXGA (1920x1200) Full HD