Asus ROG Strix G16 G614PH-RV053W
ซีพียู
Intel Core Ultra 7 258V (2.20 GHz, 12 MB L3 Cache up to 4.80 Ghz)
AMD Ryzen 9 8940HX (2.40 GHz, 64 MB L3 Cache, up to 5.30 GHz)
ชิปกราฟิก
Intel Arc Graphics 140V
NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
หน้าจอ
13.3 inch (1920x1200) Full HD+
16.0 inch WUXGA (1920x1200) Full HD