Asus ROG Strix G16 G614PH-RV053W
ซีพียู
Intel Core i7-8500Y (1.50 GHz, 4 MB L3 Cache up to 4.20 Ghz)
AMD Ryzen 9 8940HX (2.40 GHz, 64 MB L3 Cache, up to 5.30 GHz)
ชิปกราฟิก
Intel UHD Graphics 615
NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
หน้าจอ
14.0 inch (1920 x 1080) Full HD IPS
16.0 inch WUXGA (1920x1200) Full HD