Asus ROG Strix G16 G614PH-RV053W
ซีพียู
Intel Core i9-14900HX (2.20 GHz, 36 MB L3 Cache, up to 5.80 GHz)
AMD Ryzen 9 8940HX (2.40 GHz, 64 MB L3 Cache, up to 5.30 GHz)
ชิปกราฟิก
NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
หน้าจอ
15.6 inch (2560 x 1440) QHD
16.0 inch WUXGA (1920x1200) Full HD