Asus ROG Strix G16 G614PH-RV053W
ซีพียู
Intel Core Ultra 7 155H (3.80 GHz, 24 MB L3 Cache up to 4.80 Ghz)
AMD Ryzen 9 8940HX (2.40 GHz, 64 MB L3 Cache, up to 5.30 GHz)
ชิปกราฟิก
NVIDIA GeForce RTX 4050 (6GB GDDR6) 45 Watt TGP
NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
หน้าจอ
14.0 inch (2880x1800) 2.8K
16.0 inch WUXGA (1920x1200) Full HD