Asus ROG Strix G16 G614PH-RV053W
ซีพียู
Intel Core i7-1255U (1.20 GHz, 12 MB L3 Cache up to 4.70 Ghz)
AMD Ryzen 9 8940HX (2.40 GHz, 64 MB L3 Cache, up to 5.30 GHz)
ชิปกราฟิก
Intel Iris Xe Graphics G7 96EUs
NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
หน้าจอ
13.5 inch (2256x1504) 3:2 10 Point Multi-touch
16.0 inch WUXGA (1920x1200) Full HD