Asus ROG Strix G16 G614PH-RV053W
ซีพียู
Intel Core i9-14900HX (2.20 GHz, 36 MB L3 Cache, up to 5.80 GHz)
AMD Ryzen 9 8940HX (2.40 GHz, 64 MB L3 Cache, up to 5.30 GHz)
ชิปกราฟิก
NVIDIA GeForce RTX 5070 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
หน้าจอ
15.3 inch (2880x1800) 2.8K
16.0 inch WUXGA (1920x1200) Full HD