Asus ROG Strix G16 G614PH-RV053W
ซีพียู
Intel Core i7-14650HX (1.60 GHz, 30 MB L3 Cache, up to 5.20 GHz)
AMD Ryzen 9 8940HX (2.40 GHz, 64 MB L3 Cache, up to 5.30 GHz)
ชิปกราฟิก
NVIDIA GeForce RTX 5060 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7) 115 Watt TGP
หน้าจอ
15.6 inch (2560 x 1440) QHD
16.0 inch WUXGA (1920x1200) Full HD